Bilgilendirme FiveM RolePlay Terimleri

Batuhan Atar

4Cloud Staff
Katılım
25 Ocak 2021
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Rol yapmaya ilk defa başlayacak olan arkadaşlar için yararlı olacağını düşünerek RP Terimleri nelerdir? adında bir konu açmaya karar verdim.
Ve bunu olabildiğine basit tabirler ile yapacağım.

Cop Bait Nedir? Copbait , Polis karakterler ile girilmemesi gereken rol türüdür. (Bkz; Polisi peşinize takmak için kırmızı ışıkta bekleyen polis aracına sataşıp kaçmak.)

Non-RP Driving Nedir? Nonrp Driving , Rol kurallarına aykırı bir biçimde araç kullanmak, rol yapmadan araç kullanmak. (Bkz; Spor bir araç ile dağa tırmanmak ya da kırmızı ışıklarda çok fazla geçiş yapmak. | Off-Road olarak da tabir edilebilir.)

RDM (Random Death Match) Nedir? RDM , Rolsüz bir biçimde herhangi bir karakteri öldürmek anlamına gelir.

VDM (Vehicle Death Match) Nedir? VDM , Rolsüz bir biçimde araç ile birini öldürmek.

Guns Out Of *** (GOOA) nedir? Gun out of *** ( GOOA ) , Herhangi bir büyük silahı (Assault Rifle, Rocket Launcher) üzerinizde taşıyabileceğiniz bir kıyafet yok iken ortaya çıkartmanız. (Araç bagajından alır gibi roller de yapılabilir.)

Meta Game Nedir? Meta Game , Rol dışarısından alınan bilgiler ile rol içerisinde haraket etmek.
Mixing Nedir? Mixing , IC yani "karakter içi" durumunuz ile OOC yani "karakter dışı" durumunuzu birbirine karıştırmak. (Rol dışında kavgalı olduğunuz biri ile rol içerisinde de konuşmamak, rol içerisinde sevgili olduğunuz birisine rol dışında rahatsızlık vermek.)

Bug Abuse Nedir? Bug abuse , Oyun içerisinde var olan hataları yönetim ekibine bildirmek yerinde bu hataları kullanarak haksız kazanç sağlamak.

Bunny Hopping Nedir? Bunny Hopping , Counter Strike Jail Server oyuncuları bu konuyu çok iyi bilecektir. Bunny Hopping, sürekli zıplayarak peşinizdeki düşmanınızın mermilerinden kaçma hamlesi yapmaya çalışmaktır. Bu sadece mermi değil, herhangi bir combat durumu da olabilir.

Revenge Kill Nedir? Revenge Kill , İntikam rolüne girişmektir. Biri tarafından CK durumu yaşatıldı ise tarafınıza farklı bir karakter ile yeni kişiden intikam almak için harakete geçemezsiniz. Açılmış olan yeni karakter bir önceki hayatınız ile tamamen ilişiksizdir.

Power Gaming Nedir? Power Gaming , Gerçek hayatta yapamayacak olduğunuz haraketleri oyun mekaniklerinden de faydalanarak gerçekleştirmektir.

Fear RP Nedir? Fear RP , Korku rolü durumudur. (Bkz; Bir çete toplamda 6 kişi ile etrafınızı sardı. Siz tek başınızaysanız ilgili kişilere karşı korku duyduğunuzu belirtecek role girmelisiniz.)

Ninja Jacking Nedir? Ninja Jacking , Ortada dönen herhangi bir şekilde rol bulunmadan araç çalma durumudur.

Refuse RP Nedir? Refuse RP , Tarafınıza karşı başlatılan bir rolü reddetmek, yanıtsız bırakmak durumudur.

Retarded RP nedir? Retarded RP , Rol içerisinde "aptalca" haraketler sergilemektir. Karakeriniz ile troll haraketler yapamazsınız.

Force RP nedir? Force RP , genel olarak kullanıcılara sürekli olarak elinizdeki imkanlar ile üstünlük kurmaktır.

Car Surfing nedir? Car surfing , Araçların üzerinde seyahat etmek anlamına gelir.

Heli-Blade nedir? Heliblade , Helikopter pervanesi ile herhangi bir karakteri öldürmek anlamına gelir.

RolePlay terimleri ezberlemesi düşünüldüğü kadar zor olan terimler değillerdir. Kullanıcı roleplay terimlerini ezberlemek için kendini oyunun akışına bırakır ise bu onun için fazlası ile yeterli olacaktır.
En iyi roleplay terimleri öğrenme şekli bizzat rolün içerisinde anı yaşamak, deneyim kazanmaktır.​
 
  • Beğen
Tepkiler: HakanBozkurt

Son Konular